Na tomto blogu vám budeme přinášet pohledy na konflikt v oblasti Náhorního Karabachu a jejich možná řešení. Doufáme, že se vám bude blog líbit a že na něm najdete užitečné informace týkající se této problematiky. Přejeme příjemné čtení.

Území Náhorního Karabachu

17. října 2012 v 14:55 | Václav Mrkvica

Území Náhorního Karabachu

Náhorní Karabach (ázerbájdžánsky Černá zahrada) je hornatá oblast na svazích Malého Kavkazu, obklopená územím Ázerbájdžánu. Jde o sporné území o rozloze 4 400 km2, které před rozpadem SSSR patřilo Ázerbájdžánu.
Arménie a Ázerbájdžán vedou o tuto oblast dlouholetý spor. Ten v letech 1988 - 1994 přerostl v etnické čistky a následně ve válečný konflikt, podporovaný Rudou armádou. Válka zasáhla citelně i civilní obyvatelstvo. Násilí a lidské utrpení na jedné i druhé válčící straně byly nepředstavitelné. Vojenské zásahy byly doprovázeny exodem azerských i arménských menšin. Válečný konflikt zastavil vývoj v této oblasti na několik desetiletí. Etnický nacionalismus přinesl 30 000 obětí a téměř jeden a půl milionu uprchlíků z Ázerbájdžánu a z Arménie. Šestiletá válka sice skončila příměřím, ale mírová smlouva mezi Arménií a Ázerbájdžánem nebyla dosud podepsána. Mírová jednání pod záštitou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě byla prozatím neúspěšná.
Dnes toto území, za podpory Arménie, kontroluje mezinárodně neuznaná Republika Náhorní Karabach. Metropolí oblasti je Stěpanakert. Tato Náhorno-karabašská republika zabírá 13,4 % bývalé Ázerbájdžánské SSR. Je pod arménsko-karabašskou správou. Ázerbájdžán požaduje navrácení území okupovaného Armény, zatímco Arménie požaduje uznání nezávislosti Národního Karabachu.
Otázka vyřešení sporu má i mezinárodní dimenzi. Souvisí nejen s mezinárodní bezpečností a s geopolitikou jižního Kavkazu, ale i s bezpečnostní situací v celé Eurasii. Hrozba nového násilí zůstává v této oblasti stále reálná.

Pro pochopení vztahu Arménů a Ázerbájdžánců k území Náhorního Karabachu bude vhodná alespoň letmá sonda do dávné historie.
Dle historiků patřilo v minulosti území Náhorního Karabachu do několika říší, soupeřily o ně různé mocnosti. V celém konfliktu Náhorního Karabachu sehrávají zásadní úlohu nepřesné interpretace historie. Tyto nepřesné interpretace dějin se objevují jak u arménských, tak
i u azerských historiků. Ti na základě svého pojetí výkladu dějin, hledají oprávnění pro to, co se událo na území Náhorního Karabachu v nedávné minulosti a co se děje i v současnosti. Jejich verze dějin se značně liší. Jejich pojetí historie soupeří podle pravidla "dřívější časem, mocnější právem". Obě strany se svůj nárok na území snaží odůvodnit odkazem na historické události a tak zdůraznit, proč právě jim by dané území mělo patřit.
Podle arménské interpretace vznikl první arménský stát patrně již kolem r. 600 př.n.l. a od 4.století př.n.l. byl údajně Arcach (Náhorní Karabach) součástí Arménie. Tímto výkladem dějin odůvodňují arménští historikové "vyvolenost" Arménů a jejich nárok na území Náhorního Karabachu. Pro toto tvrzení však není opodstatnění.
Ázerbájdžánští historikové uvádějí, že Ázerbájdžán existoval již jako dědic Kavkazské Albánie ve 4.století př.n.l. a že Albánie v té době zahrnovala i území Náhorního Karabachu. Odtud pramení odůvodnění jejich nároku na toto území. Dle dostupných pramenů je však
i jejich tvrzení stejně neopodstatněné.
Každý ze zúčastněných aktérů má svou vlastní verzi dějin. A v tom tkví podstata jejich sporu. Jejich rozdílné interpretace jsou součástí národních ideologií. Je těžké jednoznačně určit, kdo stojí za konfliktem v Náhorním Karabachu. Kdo způsobil tragédii, vraždění a utrpení? Každá strana vysvětluje události po svém. Náhorní Karabach je pro oba národy "posvátnou zemí", sahající do společného počátku jejich "státnosti". Oba státy vnímají spor jako otázku národní hrdosti. Náhorní Karabach zůstává stále zdrojem trvalého napětí, ve kterém přetrvává vzájemná nenávist těchto dvou národů.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Proč je Náhorní Karabach zdrojem potencionálního konfliktu? Je vleklé nepřátelství mezi Armény a Ázerbájdžánci stále aktuální?
Odpověď na tyto otázky se pokusíme dát v příštím příspěvku - "Nedávná historie Náhorního Karabachu".
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdroje:
Ditrych, Ondřej. Náhorní Karabach a řešení mezinárodních konfliktů podle realistické tradice. Mezinárodní vztahy. 2006, vol. 41, no. 4, s. 27-47. Dostupný také z WWW:. ISSN 0323-1844.

BAAR, Vladimír. Národy na prahu 21. století. Emancipace nebo nacionalismus? Tilia 2002, s. 247-251. ISBN 80-86101-66-5.

Navychod.cz, Konfliktni historiografie na Kavkaze. [online]. [Cit. 2012-16-10]. Dostupné z:
http://www.navychod.cz/articles.php?id=313f013c-dd8d-102d-bc3e-00e0814daf34
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 blooger blooger | 17. října 2012 v 15:00 | Reagovat

Je to supr !!!

2 Vincenc Kopeček, vyučující Vincenc Kopeček, vyučující | E-mail | Web | 26. října 2012 v 17:26 | Reagovat

Pánové,

nějak odsud zmizel můj komentář. Sice jste článek upravili, takže OK, ale příště než mazat komentáře vám doporučuji napsat, jak jste na komentář reagovali.

3 nahornikarabach nahornikarabach | E-mail | Web | 28. října 2012 v 18:42 | Reagovat

Omlouváme se,pro příště bereme na vědomí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama